Top menu

OK 2017: Forhandlingerne skudt i gang på VVS-området

1070

Blik- og Rørarbejderforbundet, Dansk Metal og TEKNIQ Installatørernes Organisation har indledt forhandlingerne om den nye VVS-overenskomst.

De seneste to gange er det ikke lykkedes for TEKNIQ, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal at nå til enighed om en overenskomst på vvs-området. Men da forhandlingerne om en ny overenskomst onsdag den 18. januar blev indledt, var det med en fælles tro på, at man denne gang vil være i stand til at nå et positivt resultat for alle parter.
 
I perioden siden de seneste forhandlinger har TEKNIQ og Blik- og Rørarbejderforbundet da også blandt andet samarbejdet om profilering af den nye vvs-energiuddannelse og rekruttering af flere dygtige unge til branchen.
 
Derfor forventer parterne da også at nå til enighed under de nuværende forhandlinger.
 
- Både virksomhederne og vores medlemmer har brug for, at der bliver lavet nogle aftaler, som rækker fremad og som giver mulighed for at udvikle branchen. Der er nogle positive takter på markedet, som også gerne skulle smitte af på forhandlingerne, og selvfølgelig skal lønnen følge med. Det skal gerne smitte af, at det går rigtig godt. Men det er ligeså vigtigt, at der også er job til vores medlemmer imorgen. Vi har ikke lyst til igen at opleve en høj ledighed. Vi vil sikre, at der også er job fremover, og det er selvfølgelig vigtigt at huske også i opgangsperioder, siger formand for Blik- og Rørarbejderforbundet Max Meyer. 
 
Ifølge formanden er der mange vigtige emner i overenskomstforhandlingerne. Han fremhæver tre til at starte med. 
 
- Der skal tages højde for, at vi er længere på arbejdsmarkedet. Vi ved, det er noget som bekymrer vores medlemmer. Vi skal også sikre, at dem, der er på arbejdsmarkedet i vores branche arbejder under overenskomstmæssige forhold og ikke dumper lønninger og ikke dumper priserne. Og så skal vi sikre, at der er den arbejdskraft til rådighed, som der skal bruges også i fremtiden. 
 
VVS-overenskomsten omfatter omkring 1.000 virksomheder med tilsammen omkring 11.000 medarbejdere.
 
For yderligere information kan forbundsformand Max Meyer kontaktes på mobil 5151 1388.