Top menu

Mette Frederiksen har lyttet til Blik og Rør: Væk med den grundlæggende uretfærdighed

Dato: 22/01-2019
1412

Mette Frederiksen (S) har præsenteret sit endelige udspil til en ændring af pensionsalderen. Blik og Rør var med, dengang hun mødte vores medlemmer for at snakke nedslidning og pensionsalder, og vi kan se, at hun har lyttet

− Vi i Blik og Rør kan se, at Mette Frederiksen hørte efter, da hun snakkede med vores medlemmer i skurvognen om nedslidning og tilbagetrækning. Vi kan også se, at hun har taget de elementer med, vi synes er vigtige i denne forbindelse: Anciennitet, nedslidning og rettighedsbaseret tilbagetrækning, siger Blik og Rørs formand, Henrik W. Petersen, i forbindelse med Mette Frederiksens pressemøde i dag, hvor hun præsenterer en pensionsreform.

Ulighed i dag
− Det, vi har i dag, fungerer ikke. Der er skævheder og uretfærdigheder i, at det kun handler om, hvorvidt man har nået en bestemt alder, siger Mette Frederiksen. Udgangspunktet i Socialdemokratiets reform af pensionssystemet er, at det ikke skal handle om, hvad der står som fødselsår på dåbsattesten, men hvor mange år man har været på arbejdsmarkedet.

Tilpasset pensionsalder
− Det handler om at få vendt tænkningen, så pension ikke er et spørgsmål om, hvorvidt man er fyldt noget bestemt, men at det i højere grad afspejler arbejdsmarkedet. Nogle kan ikke arbejde så længe, de bliver bedt om. Det kan ikke lade sig gøre, siger Mette Frederiksen.

Socialdemokratiets udspil åbner for, at man kan pension baseret på en individuel visitation. Hvis man er meget nedslidt, kan man få ret til en tidligere folkepension end andre.

Syv principper
Grundlaget for ændringer af pensionssystemet er syv principper, som skal gøre systemet mere retfærdigt og smidigt, hvis Socialdemokratiet få regeringsmagten næste år. De syv principper, som Socialdemokratiet præsenterede i dag, tager udgangspunkt i, at det skal være gennemskueligt, lige og retfærdigt uden at det bliver for dyrt. Du kan se de syv principper ved at klikke på billedet til højre.

− Blik og Rør er meget positive over for Mette Frederiksens udspil og fleksibiliteten ved, at man dels nedsætter pensionsalderen for de hårdest arbejdende, men også dels giver muligheden for en endnu tidligere værdig tilbagetrækning. Det er dejligt, der er blevet lyttet til dem, det hele handler om, siger Henrik W. Petersen.

(Foto: Thomas Sjørup)