Top menu

Formanden har ordet: Håbet er grønt – og det er vejen ud af krisen også

Formanden har ordet
Dato: 22/05-2020
1870

GENOPBYGNINGEN AF DANMARK

I tirsdags offentliggjorde vi i Blik og Rør vores udspil ’Genopbygningen af Danmark’. Her kom vi med 10 konkrete forslag til, hvordan Danmarks økonomi og arbejdsmarked kan komme trygt ud på den anden side af coronakrisen, samtidig med at vi bidrager til den grønne omstilling.

Vi foreslår blandt andet, at der skal stilles krav til bedre indeklima i alle offentlige bygninger, og at det skal kunne betale sig for private boligejere at energirenovere. Det vil styrke branchen og skabe både jobs og lærepladser til blikkenslagere, VVS’ere og skorstensfejere. Samtidig vil det bidrage til at gøre vores bygningsmasse mere energivenlig.

Det glæder mig, at vores udspil er blevet taget godt imod på tværs af bygge-, installations- og energibranchen. Vi er mange, der er interesseret i en grøn omstilling af vores bygningsmasse – både de faglige organisationer, virksomhederne og arbejdsgiverne. Og selvom vi kan have forskellige forslag til, hvilken rute vi skal tage, så tror jeg, at vi alle drømmer om at komme det samme sted hen. Nu er næste skridt at få præsenteret vores forslag til politikerne, så vi kan få taget de første spadestik mod en genopbygning af Danmark.

LOVENDE AFTALER OG UDSPIL – MEN VI ER IKKE I MÅL ENDNU

På Christiansborg har de også haft travlt i den seneste uge. Onsdag blev et bredt flertal i Folketinget enige om en boligaftale, som skal sætte fart på energirenoveringerne i den almene sektor. Jeg er personligt rigtig glad for, at boligminister Kaare Dybvad og boligordførerne fra partierne bag aftalen har lyttet til blandt andet Blik- og Rørarbejderforbundet og andre fra branchen, der efterspurgte, at midlerne i Landsbyggefonden blev frigivet, og med et fokus på grønne renoveringer vel og mærke. Men vi er ikke i mål endnu. For hvis ikke der afsættes flere midler til renoveringen i den almene sektor, ender vi med, at køen af renoveringsopgaver hober sig op igen. 

I onsdags kom regeringen og klimaminister Dan Jørgensen med deres udspil til en klimahandlingsplan. Et udspil, der indeholder mange gode forslag. Vi bakker især op om forslaget om at styrke boligejeres incitament til at energirenovere og omlægge til varmepumpe og ikke mindst forslaget om at udvide energimærkningen til at indeholde informationer om bygningens indeklima. Det vil få flere til at overveje energirenoveringer, der giver et sundere indeklima og nedsætter energiforbruget. Det er et skridt i den helt rigtige retning.

ARBEJDSTILSYNET SKAL TILBAGE PÅ FULD KRAFT

I takt med at Danmark langsomt er begyndt at åbne op igen, er flere og flere danskere tilbage på arbejde igen. Men desværre er Arbejdstilsynet ikke tilbage på fuld kraft endnu. Det er ikke i orden, for det er netop i situationer som denne, at vi skal sørge for, at forholdene er i orden ude på arbejdspladserne. Både for den enkelte lønmodtagers ve og vel, men også for hele vores samfund, så vi alle kan være sikker på en tryg og sikker genåbning af landet. Derfor er meldingen herfra helt klar: Få Arbejdstilsynet tilbage på fuld kraft hurtigst mulig!