Top menu

Nu bliver det sværere at snyde med asbestprøver

Dato: 28/09-2026
4531

Nye regler skal sikre, at håndværkere får direkte adgang til resultaterne af asbestprøver. Det sker efter sagen fra Aalborg, hvor en ændret prøve betød, at omkring 200 håndværkere arbejdede med asbest uden at vide det.

Det var under renovering af denne bygning på Badehusvej i Aalborg, at der blev fusket med asbestprøver.
Det var under renovering af denne bygning på Badehusvej i Aalborg, at der blev fusket med asbestprøver.
Tekst
Maja Skov Vang
  • Fra 2027 skal arbejdsgivere sikre, at ansatte får direkte adgang til resultaterne af asbestprøver.

  • De nye regler kommer efter en sag i Aalborg, hvor en ændret asbestprøve udsatte omkring 200 håndværkere for asbest uden deres viden.

  • Blik- og Rørarbejderforbundet ser positivt på de nye tiltag

Fra 2027 bliver det langt sværere at snyde med asbestprøver.

Fra årsskiftet skal arbejdsgiveren nemlig sikre, at de ansatte får adgang til resultaterne af analyser af asbestprøver direkte fra den virksomhed, der har udført analyserne, og bygherre skal sikre adgang til asbestresultater på byggepladsen via Plan for Sikkerhed og Sundhed (PSS).

Reglerne er ændret efter en sag fra Aalborg, hvor en byggerådgiver ændrede en asbestprøve fra positiv til negativ, så cirka 200 håndværkere heriblandt VVS’ere, der er medlem af Blik- og Rørarbejderforbundet, arbejdede med asbest, uden at de vidste det. Den sag, Fagbladet Blik & Rør dækkede tæt, kan du læse mere om her.

Forbundsformand i Blik- og Rørarbejderforbundet Henrik W. Petersen mener, at det er et skridt i den rigtige retning: 

– Vi hilser alt, der kan skabe mere åbenhed, minimere snyd på asbestområdet og potentielt redde menneskeliv, velkomment. Og det glæder mig, at man anerkender de problemer, som håndværkerne på Badehusvej i Aalborg påpegede.

Råbte vagt i gevær

Forbundsformanden vil ikke blåstemple de nye tiltag, før det står klart, hvordan de skal gennemføres på byggepladserne. 

Også Kreds Nord-Midtjyllands formand, Thomas Christensen, der direkte har behandlet de involverede medlemmers sager, er positiv.

– Der var nogle håndværkere, der råbte vagt i gevær, længe før de blev hørt. Det er derfor glædeligt, at de på baggrund af den dybt ulykkelige sag på Badehusvej er blevet taget mere alvorligt, og at politikerne har lyttet.  

Kredsformanden bemærker, at det er positivt, at ministeriet lægger op til, at håndværkerne får direkte adgang til asbestprøverne fra analysefirmaerne, så man undgår, at mellemled kan fuske med prøverne, som det skete i sagen fra Aalborg.  

I februar 2026 vedtog Folketinget et lovforslag, som skærper reglerne for fængselsstraf til ledelsespersoner for overtrædelser af arbejdsmiljølovgivningen. Personer i en virksomheds ledelse vil kunne idømmes fængselsstraf, hvis de forsætligt eller groft uagtsomt overtræder arbejdsmiljølovgivningen i særligt grove sager.