TEKNIQ, Blik- og Rørarbejderforbundet og Goodtalks indgår nyt samarbejde om øget fokus på den mentale trivsel på jobbet. Det skal være med til at skabe et bedre arbejdsmiljø i det tekniske erhvervsliv.
Mental trivsel er afgørende for både den enkelte medarbejder, samarbejdet på arbejdspladsen og virksomheden. Når medarbejdere føler sig trygge, set og hørt, styrker det både samarbejdet, arbejdsglæden og mulighederne for at løse hverdagens opgaver godt.
Derfor har TEKNIQ og Blik- & Rørarbejderforbundet indgået et samarbejde med Goodtalks om øget fokus på den mentale trivsel på arbejdspladsen. Det omfatter også Mental Health Week og Awards 2026.
Formålet er at skabe bedre arbejdsliv, hvor mental sundhed prioriteres, og hvor gode intentioner omsættes til handling.
For TEKNIQ er partnerskabet en mulighed for at sætte endnu mere fokus på trivsel i det tekniske erhvervsliv:
- Mental sundhed og trivsel handler ikke kun om den enkelte medarbejder, men om hele arbejdspladsens evne til at fungere godt i hverdagen. I det tekniske erhvervsliv er der ofte et stort ansvar, uforudsete forhindringer og mange praktiske opgaver, der skal løses samtidig. Derfor vil vi med partnerskabet blive endnu bedre til at skabe en branche, hvor medarbejdere og ledere trives, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør for Politik & Forretningsudvikling i TEKNIQ.
Blik- & Rørarbejderforbundet håber, at samarbejdet kan være med til at styrke trivslen, og at medlemmerne vil gøre brug af tilbuddene.
- Det her er en stærk mulighed for at sætte fokus på konkrete løsninger, der kan styrke trivslen, forebygge problemer og skabe bedre arbejdsliv – ikke mindst for de unge og lærlingene. Mental sundhed skal være noget, vi skal tale åbent om på arbejdspladsen – også i en travl hverdag, hvor der er høje krav og stort ansvar, siger Stig Søllested, næstformand i Blik- & Rørarbejderforbundet.
Som en del af samarbejdet får medlemmerne også adgang til Goodtalks digitale mentale træningscenter.
Her kan man få inspiration og hjælp til det, man har brug for. Måske en pause, bedre søvn, mere energi eller ro. Gennem korte videoer, lydøvelser og enkle mikrovaner får man inspiration til, hvordan mental træning kan blive en naturlig del af hverdagen.
Hos Goodtalks glæder man sig til at indgå i samarbejdet.
- Vi er stolte af at få både TEKNIQ og Blik- og Rørarbejderforbundet med som samarbejdspartnere. Sammen viser de, at mental sundhed er en vigtig dagsorden for både virksomheder, medarbejdere og kommende generationer af faglærte. Det er netop den form for fælles engagement, der kan sætte en ny standard for, hvordan vi skaber arbejdspladser, hvor mennesker trives og kan holde til et langt arbejdsliv – og som kan flytte hele det danske arbejdsmarked, siger Pernille Sandberg Bech, CEO og founder af Goodtalks.