Top menu

Faglige unge midt i voldsom naturkatastrofe

Dato: 14/08-2026
4461

Faglig studietur i Colombia blev brat forvandlet, da et voldsomt jordskælv ramte. Men midt i ødelæggelserne oplevede Rør og Blik Ungdom en stærk solidaritet blandt helt almindelige colombianere.

I ly efter jordskælvet: Lasse Vejen Hansen (Rør og Blik Ungdom), Nora Dahlman (3F BJMF Ungdom), Sebastian Morgner (Rør og Blik Ungdom) og Lau Marker (3F BJMF Ungdom). Foto: Rune Eltard

”Det var fantastisk og rørende smukt at se den store civile og solidariske indsats i redningsarbejdet,” fortæller Lasse Vejen Hansen, formand for Rør & Blik Ungdom.

Han er som den første vendt hjem fra en usædvanlig studietur til Colombia med Sebastian Morgner fra Rør & Blik Ungdom samt Nora Dahlman og Lau Marker fra 3F BJMF Ungdom. Alle i delegationen er uskadte og resten forsætter studieturen.
Turen er arrangeret i samarbejde med Byggefagenes Samvirke og handler om at udveksle erfaringer med colombianske lærlinge, håndværkere og fagligt aktive.

Faglighed på tværs af grænser

Turen begyndte som planlagt i Bogotá med et besøg på en teknisk skole og dens VVS-afdeling.

”Deres uddannelse er mere praktisk, mens vores er mere teoretisk. Men fagligheden var høj. Rent vand, infrastruktur og hygiejne er livsvigtigt, og her er deres viden og faglighed stor.” fortæller Lasse.

Gruppen besøgte også landbrugskollektivet Tierra Libre – Fri Jord. En græsrodsbevægelse der organiserer bønder og kæmper for retten til jord og rent vand. Her undervises blandt andet i bæredygtigt landbrug og i at bygge filtre til drikke- og spildevand.

Pludselig rystede jorden

På vej fra Pereira mod Armenia ændrede turen karakter. Gruppen skulle besøge en lokal Teknisk Skole, da landevejen begyndte at ryste.

”Vi kunne mærke bussen ryste, men ingen forstod først, hvad der skete. Så begyndte buschaufføren at bede til Gud, og bilerne omkring os vibrerede.”

Gruppen slap uskadt og kunne vende tilbage til Pereira. Her mødte de massive ødelæggelser. Bygninger og biler var kollapset, vandrør sprunget, og mennesker var fanget i murbrokkerne.

”Vi var superheldige ved at være ude af byen,” siger Lasse. Deres lejede værelser var totalt skadede med en væltet mur og hul i taget.

Solidaritet midt i katastrofen

Det stærkeste indtryk var ifølge Lasse den spontane hjælp blandt befolkningen.

”Helt almindelige mennesker gik straks i gang med at hjælpe og få tilskadekomne ud. Det var vildt smukt at opleve den solidaritet.”

Også delegationen blev hjulpet. Deres udlejer havde selv mistet sit hjem, mens andre lokale sørgede for mad og husly.

Efter mange timer uden kontakt til Danmark lykkedes det gruppen at komme med en af de første busser tilbage til Bogotá.

Faglig solidaritet fortsætter

Tilbage i hovedstaden fortsatte den faglige del af rejsen. Gruppen mødtes blandt andet med 3F International og den nye fagforening Unidapp, der organiserer platformsarbejdere som bude og chauffører via en app.

De har også haft kontakt med fagbevægelsen i Pereira, der deltager i nødhjælpsarbejdet. De danske unge undersøger nu mulighederne for at støtte en indsamling til de ramte områder.

”Det her kommer til at få enorme konsekvenser i mange år og ramme både de unge lærlinge og de sociale bevægelser, vi har mødt,” siger Lasse.

Studieturen blev dermed til langt mere end faglig erfaringsudveksling.

”Det blev en begivenhedsrig tur, som bogstaveligt talt rystede os sammen – både fagligt og menneskeligt. Uden hjælpen fra almindelige colombianere havde vi sovet på gaden”, siger Lasse hjemme i København.
Resten af gruppen vender tilbage på søndag.

Tilbage til nyhedsoverblikket