Top menu

Kongres 2026

Dato: 08/05-2026
4348

Delegerede samles til kongresforberedelser

Delegerede fra Rør og Blikkenslagernes Fagforening

I år holder Blik og Rørarbejderforbundet kongres i Ørestad på Crown Plaza d. 27.-29. november. Rør & Blikkenslagernes Fagforening er nu i gang med at forberede og planlægge de praktiske og demokratiske opgaver ved kongresdeltagelsen. På kongressen stiller København med 33 delegerede ud af i alt 141 delegerede på Kongressen.
I år bliver forløbet kortere og mere kompakt end vi har prøvet før. Til gengæld foregår det meget lokalt på Hotel Crown Plaza i Ørestad. Kun få kilometer fra vores Fagforeningshus.

 

Digital kongres

Vi startede med et stærkt fællesbillede af de delegerede sammen med en fast opfordring til at deltage aktivt og bidrage i hele processen frem mod kongressen.

Henrik Juul Rasmussen fremhæver at vi skal komme velforberedte for det bliver den korteste kongres. Allerede på kongressens første dag et finder debatten sted, så vi skal være velforberedte og klar. Derfor holder vi et heldagsmøde lørdag d. 20. juni, hvor vi går i dybden med lovforslag, forslag til love, Handlingsplaner mv.

Læs blandt andet på Forbundets love og kom med dine forslag. I kan finde lovene på forbundets hjemmeside. Her finder du også en digital protokol fra sidste kongres.
Husk jeres PC, tablet, mobil mv.  da hele kongressen afvikles via en særlig kongres-app.

 

Fagpolitisk kongres.

I hverdagen er din fagforenings arbejde lokalt baseret som Rør & Blik i Hovedstaden. Forbundets opgave er her at servicere og binde de fire lokale ”blikkenslager fagforeninger”/kredse sammen på tværs af landet.

Her er kongressen vores øverste myndighed, der demokratisk vedtager love og handlingsplaner.

De delegerede drøftede forskellige forslag, der allerede er søsat i kongresperioden:

 

  • Mindretalsbeskyttelse ved OK afstemning. Skal sikre at også mindretals synspunkter bliver hørt ved afstemninger
  • Formand – Forkvinde - Forperson? Titlen gøres valgfri, da vi bør følge med tiden med flere kvinder ind i faget. Vi var det sidste FH-forbund, der droppede tillidsmand til -repræsentant.
  • Ændre antal af delegerede. Foreslået før da det er svært at finde delegerede nok.
  • Ændre antal i Hovedbestyrelsen, så samarbejdet bliver mere effektivt
  • Forslag til værn mod social dumping
  • Frikøb til byggepladsbesøg
  • Støv- og lugtgener skal bekæmpes
     

Tillykke til vores delegerede:

 

Annette Pilgaard Nielsen

Jørgen Hansen

Toke Blicher

Søren Haagemann

Christian Ingebrekt

Karsten Thestrup Clausen

Karsten Pedersen

Jens Peter Bergenstoff

Brian Pagels Kristensen

Nicolai Langvad

Thomas Marí Morgenstjerne

Lasse Vejen Hansen

Jakob Bjørnkjær Carlsen

Marieke Johanne Duemose Hallie

Dan Stjernholm Christiansen

Thobias Steffan Elleholt

Nikolaj Linnemann

Manachaj Restorff Keedklang Haumann

Sebastian Loke Agersnap Morgner

Nichlas Nørmark Holm

René Specht Johansen

Claus Lelund Blauenfeldt

Martin Ehlers

Søren Andersen

Calle Lundqvist Iversen

Søren Thomsen Graversen

Stefan Skrybant

Jørn Odd Mathisen

Kasper Sørensen

Allan Aabank Immertréu

Morten Kornum Knøsgaard

Lucas Graversen Jessen

Michael Thorsager

og

3 suppleanter:

Deividas Boye Gurskas

Bjørn Ritslev

Mogens Johansen

Tilbage til nyhedsoverblikket