Top menu

Åbent valgmøde i fagforeningen

Dato: 26/03-2026
4277

11 partier i debat – Venstre udeblev

Få dage før valget. Presset på politikerne stiger. Vælgerne vil og skal høres.

Derfor samlede fagforeningerne på Sluseholmen – FOA 1, BJMF og Rør og Blikkenslagernes Fagforening – til et stort fælles valgmøde.

Alle opstillede partier var inviteret. Kun Venstre udeblev. Det gamle arbejdsgiver-parti ville ikke lytte eller fiske stemmer på Sluseholmen.

Panelet var ellers fuldt beredt. Debatlysten var høj. Politikerne kæmpede om taletiden. Og salen bød ind med erfaringer fra virkeligheden på arbejdspladserne.

Anekdoter og erfaringer – men også lang afstand til virkeligheden

Scenen var tæt flankeret af valgplakater og kampagnematerialer. Politikerne lagde ud med personlige og solidariske fortællinger fra deres tidligere arbejdsliv i håndværk, industri og socialt arbejde.

Men debatten viste også en afstand. Flere i salen oplevede, at politikerne mangler konkret viden om forholdene på byggepladser og i velfærdsfagenes dagligdag.

Arbejdsmiljø: Enighed – men få konkrete svar

Formand for BJMF, Claus Westergreen, bød velkommen. Rune Eltard fra Byggefagenes Samvirke styrede debatten stramt.

Arbejdsmiljø blev første tema.

Alle partier var enige om én ting: Arbejdsmiljø er afgørende og skal være godt.

Men svarene var meget generelle. Midlerne uklare. Viden manglede åbenlyst.

Fra salen kom konkrete kritikpunkter:

• Arbejdstilsynet mangler ressourcer

• Fagforeninger nægtes adgang til arbejdspladser

• Social dumping presser løn og sikkerhed

Flere politikere – både fra rød og blå blok – lovede at “stramme op”.

Men uden klare løsninger.

 

Pension: Klare politiske skel

Debatten skærpedes ved spørgsmålet om pensionsalder.

• Blå partier vil fastholde stigningen undtagen Dansk Folkeparti, der vil stoppe ved 69 år. Fokus for de borgerlige er primært på fleksibilitet i et ultralangt arbejdsliv.

• Socialdemokratiet taler om justeringer og differentieringer.

• Venstrefløjen vil stoppe stigningen og sænke pensionsalderen

Enhedslisten pegede på finansieringen via ny formue- og boligskat.

I salen var utilfredsheden tydelig.

Flere efterlyste:

• Lavere pensionsalder

• Kortere arbejdstid

• Reelle forbedringer for nedslidte fag

En deltager fortalte, at hver fjerde kollega ikke når pensionsalderen.

En 18-årig lærling beskrev et hårdt arbejdsliv allerede fra start – og tvivlen på at kunne holde til et langt arbejdsliv frem til 70’erne.

 

Politikerne lyttede – men svarene mangler

Valgmødet viste engagement.

Salen leverede konkrete erfaringer.

Politikerne lyttede – og efterspurgte mere viden.

Men mange svar var stadig upræcise.

Spørgsmålet er, hvad der sker efter valgdagen.

Tilbage til nyhedsoverblikket

Modtag vores nyhedsbrev

Hvis du ikke vil gå glip af nyheder fra dit fag, nyttige guides og medlemsfordele, så skriv dig op til Blik og Rørs nyhedsbrev her. Vi trækker lod hver måned om et gavekort til Salling på 1.000 kroner.