Top menu

Genvalgt VVS'er får nøglerolle i store Randers-projekter

Dato: 20/11-2025
4056

Trods nervøsitet over skiftet fra Socialdemokratiet til Østbroen sikrede Anker Boje sig 652 stemmer – og står nu foran en travl periode med flere tunge poster.

nker Boje er 52 år og er uddannet VVS'er og blikkenslager og netop genvalgt til byrådet I Randers (foto: Privat).
Anker Boje er 52 år og er uddannet VVS'er og blikkenslager og netop genvalgt til byrådet I Randers (foto: Privat).
Tekst
Maja Skov Vang

Klokken var lidt over tre om natten, før Anker Boje var klar over, at han var valgt ind i byrådet igen. Det er ikke første gang, han bliver valgt ind, men denne gang var han ekstra nervøs.

- Jeg har skiftet parti fra Socialdemokratiet til Østbroen, så jeg var nervøs for, hvordan det ville vise sig. Skiftet har kostet 30-40 stemmer, fortæller Anker, der dog er meget tilfreds med valget.

Den uddannede VVS’er, der til dagligt arbejder som driftsleder på Assentoft Vandværk, fik 652 stemmer. Han har ikke været på jobbet siden valget. Men der er stor forståelse for, at Anker skal passe det politiske embede.

- Jeg er den eneste ansatte og kan arbejde rimeligt fleksibilitet. Nogle gange betyder det, at jeg må tage lidt kontortid om aftenen.

Travl periode

Fleksibilitet bliver der også brug for i den kommende periode, for Anker får travlt. Han er blevet udpeget som formand for Randers Havn, næstformand i Teknik- og Miljøforvaltningen, en plads i udvalget for Fremtiden Randers og er derudover valgt til et par poster i bestyrelser, hvor han blandt andet skal være formand for en fond, der uddeler legater til enker, der har været gift med håndværkere.

- Det grinede vi meget af, var et job, der lige passede til mig i kraft af min håndværker-baggrund, siger Anker, der tidligere har fortalt, at hans erfaring fra store byggepladser er god at have med sig, når man skal arbejde sammen i forskellige udvalg.

Anker har mange og store ambitioner for den kommende periode.

- Randers Havn skal flyttes. Det er en kæmpe opgave. Derudover skal vi have ændret den dårlige snak, der er om Randers. Vi ligger nederst i undersøgelser om erhvervslivet. Det er meget bekymrende, for vi skal have gode arbejdspladser i byen, ligesom vi skal have de cirka 1.000 unge, der står uden arbejde, i beskæftigelse, slår Anker fast, inden han skal på arbejde på Assentoft Vandværk for første gang, siden han blev genvalgt for to dagen siden.

Modtag vores nyhedsbrev

Hvis du ikke vil gå glip af nyheder fra dit fag, nyttige guides og medlemsfordele, så skriv dig op til Blik og Rørs nyhedsbrev her. Vi trækker lod hver måned om et gavekort til Salling på 1.000 kroner.