Der blev forhandlet natten igennem, før en aftale mellem Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal på lønmodtagersiden og DI Byggeri på arbejdsgiversiden faldt på plads.

Efter først 12 timer og siden 24 timers forhandlinger nåede Blik- og Rørarbejderforbundet, Dansk Metal og DI Byggeri onsdag morgen til enighed om en ny overenskomst.
Hovedforhandler for Blik- og Rørarbejderforbundet Stig Søllested hæfter sig ved et element i overenskomsten.
- Jeg synes, vi har fået nogle pæne stigninger på satserne. Og så har vi skabt en bedre balance mellem arbejdsliv og familieliv. VVS’ere kan ikke arbejde hjemme, som man kan i mange andre fag. Men i denne aftale kan fritvalgskontoen bruges mere fleksibelt end hidtil, nemlig på at ledsage nærtstående til lægen, holde barnets tredje sygedag og på omsorgsdage med børnebørn.

Herunder er hovedpunkter fra aftalen:
- Mindstebetalings- og minimallønssatser stiger pr. 1. maj 2025 til 139,85 kr., 1. marts 2026 til 143,35 kr. og 1. marts 2027 til 146,85 kr.
- Arbejdsmiljørepræsentanter, der er medlem af en Blik og Rør eller Dansk Metal får 9000 kroner.
- Udvidelse af løn under sygdom og tilskadekomst med tre uger
- Stigning på en procent mere i arbejdsgiverbetalt pension
- Stigning på fritvalgskontoen på 2 procent over tre år.
- Fritvalgskontoen kan fremover bruges på: Ret til barns 3. sygedag, børnebørns-omsorgsdage og ret til at ledsage nærtstående ved bl.a. helbredskonsultationer m.m.