VVS’eren Jan René Henriksen kunne forkæle kollegaerne med mad fra en pølsevogn. Det kunne han, fordi han havde indberettet sin løn til Blik- og Rørarbejderforbundets årlige lønstatistik og i den forbindelse deltaget i lodtrækningen om en pølsevogn til arbejdspladsen.

Frokosten bestod ikke af en madpakke indtaget i en firmabil for medarbejderne i Støvring VVS fredag den 24. januar.
For Jan René Risager kunne nemlig forkæle kollegaerne med alt fra ristede pølser til franske hotdogs. Og de behøvede ikke engang at bevæge sig væk fra værkstedet for at få stillet sulten.
En pølsevogn blev nemlig kørt helt ind i firmaet.
- Det har været populært hos kollegaerne. Alle har hygget sig meget, så det må I gerne gøre en anden gang, griner Jan, da Blik og Rør taler med ham.
Jan fik nemlig det fornemme besøg, fordi han i efteråret indberettede sin løn til forbundets årlige lønstatistik og på den måde var med i en lodtrækning om vognen.
Han opfordrer alle til at indberette deres løn, og ikke kun for at vinde et besøg af en pølsevogn.

- Det kommer os alle til gode, at man kan se, hvad vores gennemsnitsløn er. Det er et meget vigtigt forhandlingsgrundlag, og så tager det ikke mere end fem-ti minutter, siger Jan, der altid har indberettet sin løn til den årlige lønstatistik.
Selvom kollegaerne tog godt for sig fra vognen, så blev det ikke til det store for Jan selv.
- Jeg spiste kun en enkelt. Jeg trænger til at tabe lidt kilo, så det er nok godt, at jeg holdt lidt igen.
Du kan indberette din løn på Blik- og Rørarbejderforbundets hjemmeside til efteråret.