Top menu

Året der gik: 10 år medlemsfremgang og nye mærkedag

Dato: 19/12-2024
3568

Snart slutter endnu et år, og det er altid en oplagt anledning til at se tilbage på de store begivenheder. I Blik- og Rørarbejderforbundet har 2024 været et år,
hvor vi omdøbte store bededag, hvor der var enighed i Folketinget om skærpede krav for asbestarbejde, og hvor vi endnu engang har oplevet medlemsfremgang.

Billedet er fra TR-topmøde i sommer

Tekst: Maja Skov Vang

10 ÅR MED MEDLEMSFREMGANG

Mens størstedelen af fagbevægelsen oplever medlemstilbagegang, er det ikke tilfældet i Blik- og
Rørarbejderforbundet. Her har forbundet oplevet en stigning i antallet af ordinære medlemmer og lærlinge for 10. år i træk.
Stigningen har været på 1,2 procent fra 2023 til 2024.

- Vi er et fag og et forbund i konstant udvikling, hvor vi prioriterer organisering i næsten alt, vi foretager os.
Jeg synes, fremgangen vidner om, at vi er et forbund, som er i øjenhøjde med medlemmerne, og hvor de føler, vi kæmper deres sag. Det er jeg naturligvis stolt over, lyder det fra forbundsformand, Henrik W. Petersen.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AUTORISATIONSORDNING FOR ASBEST-ARBEJDE ENDELIG VEDTAGET

Det var i foråret, at en autorisationsordning for asbestarbejde endelig blev vedtaget af et enigt folketing. Det var en stor sejr for Blik- og

Foto: Maja Vang
Victoria Velasquez (EL) var en af dem, der takkede Blik og Rør

Rørarbejderforbundet, der i årtier har arbejdet for at skærpe kravene for arbejde med asbest.
Og forbundets kamp gik ikke ubemærket hen fra talerstolen i Folketingssalen:

- Med autorisationsordningen sikrer vi en bedre beskyttelse mod det farlige stof. Jeg vil gerne rose Blik og Rør for at bidrage til debatten og vedvarende presse på for forbedringer på området, lød det fra beskæftigelsesministeren Ane Halsboe-Jørgensen (S).

Også de tre beskæftigelsesordførere fra henholdsvis Dansk Folkeparti, Enhedslisten og Socialdemokratiet Nick Zimmermann, Victoria Velasquez og Jens Joel anerkendte Blik- og Rørarbejderforbundets indsats. 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FLERE UNGE HAR FÅET TÆNDT EN FAGLIG GNIST

I marts 2024 var næsten 100 lærlinge, unge faglærte og gæster samlet til årsmøde i Blik og Rør Ungdom.
En begivenhed, som traditionen tro blev afholdt i Svendborg. En weekend med fagligt engagement og fællesskab, visioner og ambitioner, kampgejst og drivkraft. Der var særligt fokus på de mange engagerede unge i formandens beretning.

Foto: Noah Thilemann
Der var fyldt godt op i den lille sal (Foto: Noah Thilemann).



- Vi har fået markant flere aktive i Blik og Rør Ungdom. Flere har fået tændt en faglig gnist og fået vækket en interesse for at engagere sig i det faglige og politiske ungdomsarbejde. Vi har formået at lægge på hele tiden. Vores fællesskab er blevet større og stærkere.
Det er et stort privilegium at være formand for Blik og Rør Ungdom. Og jeg ved, at det forpligter, lød det fra Nicolai Krølbøll, da han aflagde beretning på vegne af landsudvalget i Blik og Rør Ungdom. Faktisk var fremmødet så stort til Årsmødet, at ungdomsorganisation
er vokset ud af konferencesalen på Danhostel. Det betyder, at årsmødet i 2025 rykker til AOF Center Sydfyn.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NY PRIS TIL FAGTALENTER

Med præmissen om, at man skal hylde det, man gerne vil have mere af, har Blik- og Rørarbejderforbundet stiftet prisen Fagtalent
i samarbejde med blandt andre Dansk El-Forbund, Dansk Metal, Tekniq Arbejdsgiverne og Jyllands-Posten.
Parterne er enige om, at der er brug for en kulturforandring i samfundssynet på faglærte i Danmark. De unge mangler nogle at spejle sig i, så flere af dem kan blive interesserede i faget.

Foto: Fagtalent
Thobias Elleholt (på billedet), der er VVS’er, vandt en pris.



- Vi står over for store udfordringer, og én af dem bliver vores mangel på op mod 100.000 faglærte i 2030. Det bliver helt afgørende
at løse, hvis den grønne omstilling skal blive til noget, og vi fortsat skal have en vækst, der finansierer vores velfærdssamfund, sagde Henrik W. Petersen, forbundsformand i Blik- og Rørarbejderforbundet, i forbindelse med offentliggørelsen af den nye pris.
Prisfesten foregik den 28. november.

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NYT ERHVERVSRETTET GYMNASIUM

Den 8. oktober kunne regeringen med børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) i spidsen præsentere et
uddannelsesudspil, der skal få flere til at vælge erhvervsuddannelserne til.

Det skal blandt andet ske ved at oprette en ny erhvervs- og professionsrettet gymnasieuddannelse. Det vil dog stadig
være muligt med en direkte vej fra grundskolen til en erhvervsuddannelse, slog ministeren fast over for fagbladet.

Foto: Maja Vang
I fremtiden vil der være flere gymnasiemuligheder.  



Forbundsformand Henrik W. Petersens reaktion var umiddelbart positiv:

- Der er gode takter i udspillet. Og det er fornuftigt, at der er unge, der har mulighed for at vælge et gymnasie, der er mere praktisk, og at vilkårene endelige bliver de samme for alle. Vi er naturligvis glade for, at der stadig er en direkte vej til erhvervsuddannelserne, men vi er bekymrede for om den vej kan blive for smal. Vi ved, at cirka 20 procent af en årgang vælger at starte på en erhvervsuddannelse direkte efter folkeskolen. Det ville være ærgerligt, hvis de skal tage en omvej.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BØRSEN BRÆNDTE

De fleste var i chok, da de så flammehavet, der åd Børsen op den 16. april. Det gjaldt i særdeleshed de to Blik og Rør-medlemmer Henrik Anderson og Ole Thorn. For dem var det ikke bare en ikonisk bygning, der blev til ruiner, men også over et års arbejde, der gik op i røg. Blikkenslagerne fra Toft Kobber var langt over halvvejs i renoveringen af det gamle kobbertag, da branden opstod.

Foto: Ulrik Jantzen
Henrik Anderson og Ole Thorn inden Børsen brændte (Foto: Ulrik Jantzen). 


- Bygningen har betydet meget for os alle sammen. Arbejdet har kostet blod,
sved og tårer. Det var rigtig hårdt arbejde, så hårdt at mine knæ er gået i stykker
af det. Den gamle dame har været vores lille barn, lød det fra Ole Thorn, da fagbladet talte med ham og Henrik Anderson få uger efter branden.

 

 

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

STORE BEDEDAG BLEV TIL STORE MEDLEMSDAG

2024 var første gang året, hvor store bededag ikke var en helligdag. Blik- og Rørarbejderforbundet valgte at markere dagen på sin helt egen måde, nemlig ved at holde store medlemsdag. Fredag den 26. april blev således brugt på at møde medlemmer og måske kommende medlemmer med varme hveder og et stærkt budskab:

Foto: Maja Vang
Mange sjak tog imod varme hveder.



- Store bededags-indgrebet var uklog indblanding i den danske model. Det har vi sagt mange gange. Men sagen viser, at løn og arbejdstid er noget, vi selv skal klare. Det skal vi ikke overlade til Folketinget. Det viser også, at man skal være medlem af en rigtig fagforening, der forhandler overenskomster. Det vi har aftalt heri, kan ingen nemlig tage fra dig, sagde forbundsformand
Henrik W. Petersen.

Begivenheden fik blandt andet medieomtale på TV 2 News, i Ekstra Bladet, TV 2 Kosmopol og TV 2 Fyn og JydskeVestkysten.

 

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

179 BREVE BLEV SENDT

2024 blev også året, hvor Alliancen for værdig tilbagetrækning genopstod. Anledningen er, at folketingsmedlemmerne
til næste år skal stemme om, hvorvidt pensionsalderen skal stige i 2040. Det fik Alliancen til at sende 179 breve til folketingsmedlemmerne med følgende budskab:

Foto: Maja Vang
Sådan se en annonce ud i Ekstra Bladet. 


- Hvis I i løbet af folketingsåret vælger at sætte pensionsalderen
op i 2040, så skal retten til tidlig pension forbedres. Mange af vores medlemmer døjer med nedslidning, og der er desværre ikke gjort det nødvendige for at forbedre arbejdsmiljøet. For dem er det ikke nok at kunne gå på pension tre år tidligere. Det håber vi, at I vil tage med i jeres overvejelser.

Alliancen består udover Blik- og Rørarbejderforbundet af Dansk El-Forbund, Fødevareforbundet NNF, Malerforbundet
og det nyeste medlem Serviceforbundet. Alliancen mødte også op til Socialdemokratiets kongres i Aalborg for at sige tak for, at Socialdemokratiet efter 2025 ikke længere vil støtte en automatisk stigning i pensionsalderen. Men sendte også et klart budskab om
at forbedre retten til tidlig pension allerede næste år.

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OK25 SKUDT I GANG

Selvom det først er i 2025 de egentlige overenskomstforhandlinger på det private arbejdsmarked går i gang, så er OK25 for
længst startet i Blik- og Rørarbejderforbundet. Således har forbundsformanden, de to næstformænd og forbundssekretæren været rundt i hele landet i løbet af foråret for at holde dialogmøder med alle interesserede medlemmer. Her blev der talt om proces, ønsker og forventninger.

Foto: Maja Vang
Henrik W. Petersen forklare om processen for OK25 og lytter til ønsker med medlemmerne i hele landet. 



- Jeg kan blandt andet høre, at pension fylder en del. Det er selvfølgelig også en meget aktuel debat for tiden. Pension fyldte også en del ved forhandlingerne i 2023, hvor vi lykkedes med at lande en ny aftale, sagde forbundsformanden i kølvandet på dialogmøderne.


Der blev indsamlet 266 forslag til VVS-overenskomsten og 93 til skorstensfejeroverenskomsten.

Modtag vores nyhedsbrev

Hvis du ikke vil gå glip af nyheder fra dit fag, nyttige guides og medlemsfordele, så skriv dig op til Blik og Rørs nyhedsbrev her. Vi trækker lod hver måned om et gavekort til Salling på 1.000 kroner.