Udrulning af fjernvarme og varmepumper går for langsomt, hvis vi skal nå EU's målsætning. Det er en skam, for VVS’erne er klar til at hjælpe boligejerne i mål, siger Niels Braaby, næstformand i Blik- og Rørarbejderforbundet.

Tekst: Maja Skov Vang
Udrulning af dansk fjernvarme og varmepumper går for langsomt i forhold til de mål, der er sat af EU. Ifølge EU skal energiforbruget i huse nedbringes med 16 procent inden 2030.
Og det kan kun ske, hvis udrulning af fjernvarme og varmepumper kommer op i gear.
Det konkluderer en ny analyse fra Finans Danmark, som TV 2 News omtaler i morges.
Udrulningen lider blandt andet under høje anlægspriser, der er har gjort det mindre attraktivt for danske husejere at kaste penge efter energiforbedringer.
- Det er rigtig ærgerligt, for hvis vi skal nå i mål med den grønne omstilling, så er blandt andet energirenoveringer af huse en stor del af det, der skal til. Og vores medlemmer er klar til at hoppe i huller for at hjælpe boligejerne, siger Niels Braaby, der er næstformand og ansvarlig for beskæftigelse i Blik- og Rørarbejderforbundet.
Energirenovering i forbindelse med gamle huse består blandt andet i at udskifte varmestyringssystem og som nævnt at udrulle fjernvarme og få installere varmepumper, hvor det ikke kan lade sig gøre med fjernvarme.