Aktionsgruppen har i sammarbejde med fagforeningen afdækket brug af underentreprenører og vikarer i hovedstaden.

Aktionsgruppen har kortlagt problemet med social dumping hos de lokale tillidsfolk, som står i forreste række, når det drejer sig om misbrug og dumping. Aktivister fra Aktionsgruppen, støttet af Rør & Blik og Sjælland/Bornholm, har arbejdet intensivt på at afdække situationen i løbet af sommeren.
Målet er både at skabe en status over problemets omfang, opbygge ny og konstruktiv viden samt understøtte det daglige lokale arbejde ved at dele de faglige erfaringer og værktøjer på tværs af firmaer, fag og kredse.
Gruppen besøgt en række klubber og talt med tillidsrepræsentanter og arbejdsmiljørepræsentanter i de største VVS-firmaer på Sjælland.
Nu har de fremlagt deres rapport på Tema-mødet i Rør & Blik.og du kan læse den her.
Tak for indsatsen.